Flora i fauna Tatr

Flora
Kwiaty Tatr * Piętra roślinności

Pomimo ostrego klimatu w rejonie Tatr występuje ok. 1000 gatunków roślin naczyniowych (tj. kwiatowych i paprotników) z czego 250 stanowią rośliny górskie i wysokogórskie.
W najwyższym piętrze tatrzańskich turni, czyli powyżej 2300 m rośnie jeszcze 120 gatunków roślin. Najefektowniej prezentują się rozkwitające bujnie, zwłaszcza w porze letniej rośliny kwiatowe. Zdjęcia i informacje o najbardziej popularnych kwiatach górskich znajdziesz na stronie Kwiaty Tatr.
Roślinność w Tatrach, zależnie od wysokości na jakiej występuje można podzielić na piętra roślinne. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Piętra roślinności.

Fauna
Świstak * Kozica * Niedźwiedź * Płochacz halny * Orzechówka *
Orzeł przedni

Świstak tatrzański Oprócz pospolitych w całej Polsce gatunków zwierząt takich jak: sarny, jelenie, lisy, rysie Tatry zamieszkują typowo górskie zwierzęta. Cztery gatunki występują tylko w Tatrach i nigdzie indziej w Polsce. Należą do nich: świstak, kozica, polnik tatrzański i darniówka tarzańska. Najbardziej majestatycznym zwierzęciem zamieszkującym ten region jest niedźwiedź. Jego populację w całych Tatrach ocenia sią na 50 - 60 sztuk, z czego po stronie polskiej stale przebywa kilknaście osobników.
Wśród skrzydlatych mieszkańców Tatr na uwagę zasługują: orzeł przedni, orlik krzykliwy, nurkujący w potokach pluszcz, płochacz halny, znany taternikom pomurnik, oprócz tego głuszec, jarząbek i oczywiście popularny kruk.
Jednym z rezydentów tatrzańskich gajów limbowych jest orzechówka.
Lis na Polanie Pisanej w Dolinie Kościeliskiej Na stronie tej znajdziesz sporo informacji o zwyczajach i ciekawym sposobie życia trzech gatunków zwierząt, które nierozerwalnie kojarzą się z Tatrami: świstaku, niedźwiedziu i kozicy.


Copyright © Piotr Budzyna 1999-2013